С основаването на първото читалище в Железник се ражда и първата обществена библиотека в града и в областта. Във фондовете й се съхраняват библиотеките на Девическата гимназия „Мария Луиза”, на Общинската градска библиотека, уникалните за града ни колекции „Краезнание” и „Редки и ценни документи” – ръкописи, старопечатни и възрожденски издания, книги и периодика от края на ХІХ до средата на ХХ век.
Библиотека „Родина” е най-голямата читалищна библиотека в страната и е една от първите обществени библиотеки, които въведоха новите технологии в работата си. Чрез централната библиотека за възрастни, детския отдел и четирите филиала обслужва читатели и потребители на услугите ѝ от целия град. От 2011 г. до края на 2018 г. напълно дигитализира колекциите си „Периодични издания: Стара Загора 1882–1944”, „Книги: Стара Загора 1842–1944”, „Редки и ценни: Старопечатни и Възрожденски книги 1806–1878” (над 1600 книги и 148 годишнини на 50 периодични издания). Към момента продължава цифровизирането на ценни книги и сборници с изтекли авторски права. От 2011 г. подава пълнотекстови записи с мета-данни към Европейската дигитална библиотека. В локалната си мрежа поддържа голямо разнообразие от собствени бази данни.
Библиотеката работи целенасочено най-вече за популяризиране на съвременните български автори и тяхното творчество, и за провокиране на детското четене и ученето през целия живот. От 2016 г. публикува в рубриката „Писателите говорят” на сайта си пълнотекстовите записи от провежданите от нея срещи с български и чужди автори. Има трайно присъствие в културния календар на Община Стара Загора с рубриките си “Срещи с автограф”, “Представяме Ви…”, с организирането на Националния младежки конкурс за поезия “Веселин Ханчев” и издаването на Експресен поетичен албум от конкурса. От 2006 г. е инициатор на местната кампания „Четяща Стара Загора” и е основен организатор на Маратона на четенето в общината. В годишния ѝ календар са утвърдени като традиция участието ѝ в Европейската нощ на литературата, Дните на отворените врати, колективните библиотечни екскурзии за учители и ученици „Това е вашата библиотека – използвайте я пълноценно”, обученията за учащи „Къде и как да търсим и намираме информацията, която ни трябва”, програмите за деца „Открий света на знанието с библиотеката – чета, знам, мога!”, „Лято в детската библиотека”, „Четем и творим заедно”, „Пътешествия с книжка и мишка”, „Вълшебна библиотека” и др. Ежегодно детският отдел провежда от 250 до 300+ инициативи в заличката си, на открито, в училища и детски градини.
Библиотеката е носител на Националната награда „Христо Г. Данов” в категория „Библиотеки и библиотечно дело” за 2009 г., на грамоти и отличия от Комитета за култура и от Министерството на културата, от Българската библиотечно-информационна асоциация за принос в организирането на национални форуми на сдружението. През 2010 г. Съветът на европейската научна и културна общност присъжда на библиотека „Родина” отличието „Златна книга” и Официален почетен статут на Институция с висок престиж и обществено признание в областта на културата, за постиженията й в управлението на нови инициативи, в налагането на предимствата на съвременни модели за изпреварващо развитие на сектора и за утвърждаване на националното достойнство и авторитет. Библиотеката е удостоена и с деловото отличие „Златен печат” за Европейски мениджмънт в културата, с което става член на Съвета на европейската научна и културна общност.
През последните 20 години библиотеката е спечелила 37 проекта, подкрепени от български и чужди институции и организации.